EvrenBilimi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

STARSHİP SN8 yeni nesil uzay aracı ilk test uçusu iptal edildi

09.12.2020
424

Dün gece belki de Dünya tarihinin en önemli olaylarından biri gerçekleşiyordu. Elon Musk’un CEO’su olduğu Spacex, tasarladığı STARSHİP SN8 yeni nesil uzay aracı ilk deneme uçusu son saniyede raptor motorlarının arıza vermesi sebebiyle iptal edildi. Uzay tarihi ve ayrıca Spacex tarihi açısından en önemli araçlardan biri olan STARSHİP SN8(Serial Number 8) mars görevlerinin başlaması açısından çok büyük bir önem arz ediyordu.

Starhsip

STARSHİP SN8 Nedir ?

STARSHİP SN8 yüksekliği 50 metreye ulaşan ay ve mars görevlerinde taşımak üzere 100 kişiyi içerisinde barındırabilicek yeni nesil bir uzay aracıdır. Starship Sn8 3 üzerinde 3 adet raptor motoru bulunduruyor.(Raptor motoru, Starship fırlatma sistemine güç veren yeniden kullanılabilir methalox aşamalı yanmalı motordur). Sn8 ortalama 12.500 km’lik bir yüksekliğe çıkması öngörülüyor.

Raptor motoru
Önceki Denemelerde Ne oldu ?

Spacex’in Starship Sn8’den önceki tasarımları Sn5 ve Sn6 uzay araçları tek bir motorla 2020 Ağustos ve Eylül aylarında 150 metre kadar yükseldi.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Yeni fırlatma ne zaman ?

Bu gün (09.12.2020) ikinci kez Starship Sn8’in ikinci fırlatma testi yapılacak Türkiye saati ile 23:00′ da beklenen fırlatma spacex’in Youtube sayfasından takip edebilirsiniz.

Kaynak

Görseller: Spacex Starship

Ayrıca buna bakabilirsiniz…

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Evrenbilimi.com 2020